Yazar : Abdurrahman Karabudak Ekim 28, 2013


Web novel ismindende anlaşılacağı gibi internette yayınlanan romanlar. Korenin internet devleri Naver ve Daum webtoonlar gibi bunada el atmış durumdalar üstelik bazı webtoon serilerinin (Örn: Noblesse) web novellarıda mevcut.

Web novelların bir diğer tanımı ise Japonlardaki light novelların internette yayınlanan versiyonları. Light novellarla arasındaki fark ise bölümlerin dergi yerine internette yayınlanıyor olması ve genellikle sayfalar arasındaki resimlerin webtoonlarda olduğu gibi rekli olması. Bunların dışında light novellar gibi web novellarda genç okuyucu kitlesini hedef alıyorlar ve her bölümde bir kaç tane resim oluyor. Web novellarda da light novellarda olduğu gibi çizimleri yapanlar profesyonel çizerler veya genç yetenekli çizerler.

Bazı webnovel portalları:

Naver'ın web novelları listeleme şekli webtoonlarla benzerlik taşıyor ama webtoon listesinden çok daha sade bir yapıya sahip. Gözlemlediğime göre Naver'da genel olarak haftada 2 veya 3 bölüm yazıyorlar. Yazılan hikayelere uygun çizilmiş rsimlerlede web novel destekleniyor. Ayrıca her web novel'ın bir kapak resmi var; Bu kapak resmi web novelların listesinde, web novel'ın bölüm listesinde üstte, ve okurkende sağ üst köşede duruyor. Ayrıca diyaloglardada "-" yerine küçük kare bir baloncuk içinde konuşan karakterin resmi kullanılıyor.


Honey & Pie'de ise webtoon ve webnovel'lar birlikte listelenmiş durumda. Serinin resminin köşesinde yazan "Toon" veya "Novel" 'dan webtoon mu yoksa webnovel mı olduğu anlaşılıyor.

Daum'da ise yapı dahada karışık çoğu paralı bedavalarda ise içinde resim olana rastlamadım.

Web novelları aşşağıdaki adreslerden bulabilirsiniz.
http://novel.naver.com/webnovel/weekday.nhn
http://www.honeynpie.com/
http://novel.daum.net/myauth/home#1--all-regdate


Yorum Yaz

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

- Copyright © 2013 Webtoon TR -