Yazar : Abdurrahman Karabudak Ocak 14, 2014

Bilmeyen için webtoonların bazı bölümlerine webtoonist tarafından müzik konulduğunu ve bazı yerlerde efektlerin sesli olabildiğini (özellikle Horang'ın webtoonlarında) hatırlatmakta fayda var.

Şimdi gelelim bu müzikler nasıl müzikler ona. Webtoonistler istedikleri her müziği koyamazlar telif hakları nedeniyle. Webtoon sektöründe anime sektöründeki gibi büyük paralar dönmediğinden popüler şarkıları webtoonlarında da kullanamazlar. Peki nasıl şarkılar kollanıyorlar bu webtoonistler?
Bu sorunun yanıtı amatör veya yarı amatör grup ve şarkıcılar. Yukarıdaki nedenler webtoonistleri bu gruplara yöneltmiş ve bu sayede özellikle lise ve üniversiteli rock ve pop gruplarının ünlenmesine fayda sağlamıştır. Çizgi roman bir ülkede (Kore) birbirinden alakasız gibi gözüken bir diğer sanat türü olan müziğin genç yeteneklerinin göz önüne çıkmasında yararı olmuştur.


Bu gruplardan şüphesiz en tanınmışlarından biri orange marmalade ve song of the cloud gibi webtoonlardan bazılarınızın yabancı olmadığı Riddim'dir.

Riddim odaklı oldu gibi sanki :) ilerliyen bir zamanda inşallah düzenleme yapacağım.

Yorum Yaz

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

- Copyright © 2013 Webtoon TR -