Yazar : Unknown Ocak 14, 2014

Bilmeyen için Webtoonların bazı bölümlerine webtoonist tarafından müzik konulduğunu ve bazı yerlerde efektlerin sesli olabildiğini (özellikle Horang'ın webtoonlarında) hatırlatmakta fayda var.

Şimdi gelelim bu müziklerin nasıl müzikler olduğuna. Webtoonistler istedikleri her müziği koyamazlar telif hakları nedeniyle. Webtoon sektöründe anime sektöründeki gibi büyük paralar dönmediğinden dolayı popüler şarkıları webtoonlarında da kullanamazlar. Peki nasıl şarkılar kollanılıyor webtoonlarda?
Bu sorunun yanıtı: Amatör veya yarı amatör grup ve şarkıcılar. Yukarıdaki nedenler webtoonistleri bu gruplara yöneltmiş ve bu sayede özellikle lise ve üniversiteli rock ve pop gruplarının ünlenmesine fayda sağlamıştır.

Webtoonlar, çizgi romanlardır. Ve çizgi romanların görünürde müzik ile uzaktan yakından alakaları yoktur. Çizgi roman sadece göze, müzik ise sadece kulağa hitap eder. Ama bazı webtoon bölümlerine müzik eklenmesi bu iki sanat dalının birbirleriyle ilişki içerisinde olmasını sağlamıştır. Bu sayede Kore'de webtoonlar, müzikte yetenekli gençlerin kendilerini göstermeleri için bir fırsat yaratmışmışlardır.


Bu gruplardan en tanınmışlarından biri de orange marmalade ve song of the cloud gibi webtoonlardan bazılarımızın yabancı olmadığı Riddim'dir.

Riddim, Stand by Dreams:

Riddim, Walking the other Way (Orange Marmalade 88. bölüm):

Not: Sizler de webtoonlarda duyduğunuz şarkıları bulursanız YouTube linki ve şarkının ismiyle yorum yaparak sizin gibi webtoon severlerin dinlemelerine vesile olabilirsiniz. Ben de bu şarkıları yazıya eklerim.

Yorum Yaz

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

- Copyright © 2013 Webtoon TR -