Yazar : Webtoon Türkiye Eylül 30, 2014

Webtoon portallarının isimlerini yazmadan önce iki şeye değineceğim. İlki bu portallardan daha fazla olabilir benim rastladıklarım bunlar. İkincisi ise sadece bu işten kar elde edenleri yazıyorum çünkü çeviri grupları da bir bakıma portal sayılır her şeyi eklersek işin içinden çıkamayız hemde aşşağıdaki portallar telif haklarına göre hareket ediyorlar yani tamamen yasal iş yapıyorlar. Ve kabaca özetlersek webtoon üretimi
yapıyor çoğu yani mevcut bir webtoonu kendi dillerine çevirmektense yazar ve çizerlerle anlaşıp para karşılığı webtoon çizdiriyorlar.

Naver Webtoon
Diller: İngilizce, Çince
Adres: comic.naver.com/en/
Açıklama: Naver'ın popüler olmuş bütün webtoonları sitede mevcut herhalde. Aynı zamanda Naver Line ile ortak çalışıyor bu sayede aramızda İngilizce webtoon okuyanlar varsa akıllı telefonlarına uygulamasını yükleyip okuyabilirler. Naver'ın orjinal portalından çok değişik olsa da Korece yayın yapanların dışındaki en güzel yerleşime sahip portal bu bence. Ayrıca arkasında Naver gibi bir şirket olduğundan en fazla profesyonel webtoonda haliyle burada oluyor.

Tapastic
Diller: İngilizce
Adres: http://tapastic.com/
Açıklama: ABD, Kore ortak yapımı bir portal Tapastic. Daha önce Korecesi bile yayınlanmamış Korelilerin yaptığı webtoonların ingilizcesi bulunabildiği gibi genellikle kıyıda köşede kalmış webtoonları çeviriyorlar (Bence Naver'ın ingilizce yayınlanmak için telif hakkı vermediğinden Daum ve Nate'den iyi bir şeyler bulabilmeye çalışıyorlar). Bu portalın en büyük özelliği amatör yazar ve çizerlere önem veriyorlar ve bu yüzden bir sürü amatör işi saçma webtoonla dolu portal ayrıca webtoon çizip parada kazanabiliyormuşsun. Ama yerel (ABD/Kanada) yazarların çalışmalarından bir kaç tanesi Korelilerinkini aratmayacak hatta daha güzelleri çıkabiliyor (Örn: Fisheye Placebo, GhostBlade...).

TappyToon
Diller: İngilizce
Adres: http://www.tappytoon.com/
Açıklama: Bir şey çıkmayacak gibi kaç ay oldu hala portalı açamadılar. Açıldıklarında Automata'yı da yayınlayacaklarmış.
Delitoon
Diller: Fransizca
Adres: http://www.delitoon.com/
Açıklama: Webtoonların sayısı az sayılmaz sadece iki tane Koreli eli değmiş webtoonları var diğerleri Fransızların elinden çıkmış. Bu portalı özel kılan şey aynı zamanda portalda webtoonları cilt (albüm) halinde online alabilmeniz. Delitoon'un webtoonlarının çizim kalitesi olarak ortalamanın çok üstünde olduğunu düşünüyorum. Ama webtoonların yarıdan çoğunun çizimi uzak doğu çizim tarzıyla değil klasik Fransız çizgi roman (Frankafon) tarzının dijital ortama aktarılmasıyla çizilmiş.

Bagu
Diller: Türkçe
Adres: https://www.bagu.com/
Açıklama: İnternette yayınlandığından Bagunun çizgi romanları da webtoon sayılabilir. Ama yukarıdaki portallarla kıyaslandığında seri sayısı çok az (2 tane). Türkiye'den çıktığından Bagu'yu da eklemeden edemedim. Serilerin çizimleri çok hoşuma gitmiyor her ne kadar manga tarzı çizimleri var deseler de bence çizimlerin mangalarda ki çizimlerle alakası yok batı tarzı çizgi romanlarda gördüğümüz çizimler. Ama çizimden kaybettiğini hikayeden kurtarıyor ve çizgi romanların bizlerden birilerinin elinden çıktığı hemen göze çarpıyor.

{ 1 yorum ... read them below or add one }

- Copyright © 2013 Webtoon TR -