Webtoon Nedir?
İlk başta webcomicin tanımı yapmada fayda var. Webcomic, internette yayınlanmak için yapılan çizgi roman ve karikatürlerin hepsi için kullanılan bir tabirdir. Genellikle dijital olarak çizilirler.
Webtoon, webcomic ile aynı şeydir ama Koreliler webcomic tanımını çizdikleri webcomicler için kullanmazlar ayrıca webcomicdeki tarzları diğer ülkelerdeki türdeşlerine benzemediği için Korelilerin çizdiği bütün webcomiclere dünya genelinde webtoon denilmeye başlanmıştır. Ama bu tür çizgi romanlar için en uygun tanım Kore webtoonudur (İngilizce sitelerde sıkça Korean webtoon ifadesini görürürsünüz) çünkü webtoon manhwa gibi sadece Koreliler tarafından kullanılan bir terim değildir batılı türdeşlerinin de (webcomicler) webtoon olarak adlandırıldığı sıkça görülür.

Webtoonların klasik manhwa veya mangalardan farkları ve genel özellikleri
Webtoonlar genellikle renkli çizilirler. Bazıları renkli gibi gözükmese de bazı nesneler (genellikle para) renkli olabilmektedir. Webtoonlar sadece internette yayınlanmak için çizilirler ama bu basılmıyacakları anlamına gelmez. Popüler olan webtoonlar kuşe kağıda orjinalindeki gibi renkli olarak basılırlar. Webtoonlarda sayfa diye bir kavram yoktur. Her bölüm tek parça veya sadece 3-4 parçanın birleşmesiyle oluşmuştur ve dikey ince bir şerit şeklinde yayınlanır ve okunur. Ama basılırken sayfalara bölünerek basılırlar. Bazı ingilizce kaynaklar The Breaker gibi internette (Daum) yayınlanan manhwaları da webtoon olarak adlandırırlar. Ama bu yanlıştır. Bunun en büyük kanıtı portallarda webtoon'un comic'in alt bölümü olması ve bu tür çizgi romanların webtoon bölümünde olmamasıdır. Webtoonlar en rahat şekilde klavyedeki yön tuşları yardımıyla aşağı ve yukarı yaparak veya mause'un ortasındaki kaydırma çubuğuyla aşağı doğru indirerek okunurlar. Bazı webtoon çizerleri bazı yerlerini gif tarzında hatta sesli şekilde bile yapabilmektedir. Webtoonlar teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıktıklarından bazı webtoonlar çizilirken teknolojinin bütün olanakları kullanılır. Webtoonların çoğu dijital çizime sahiptir ve çizilirken bir çok değişik program kullanılabilir.

Webtoonlar nasıl yapılır?
Webtoon yapmak için çok değişik yöntemler kullanabilirsiniz. Basitten zora göre kullanabileceğiniz bazı yöntemler ve kısa açıklamaları:

1- Kağıt ve kalemle çizip webtoonlar gibi tek şerit haline getirerek yapabilirsiniz. Pilot kalem gibi mürekkepli bir kalem ile çizimlerinizin üzerinden giderseniz iyi olur.
2- İlk yöntemdeki gibi çizdikten sonra kuru boya, guvaj boya vb. ile renklendirebilirsiniz. Sonra çizdiğiniz panelleri tarattıktan sonra Photoshop'da renklerin ton, parlaklık vb. gibi ayarları ile oynarsanız çizimlerinizin dijital çizim gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.
3-  İlk yöntemdeki gibi çizdikten sonra bilgisayarda renklendirebilirsiniz. Çok uğraşırsanız çizimleriniz dijital çizim gibi görünecektir.
4- Grafik tablet ile tamamen dijital çizimler yapmak, Kore webtoonlarında en çok rastlanan yöntem. En zoru da bu bence.

Bunların dışında telefonda, tablette vb. çizenleri duydum. Kendiniz de bunlardan başka yöntemlerle çizebilirsiniz. Yukarı da webtoonların ortak özelliklerini anlattım. O tanıma uyan her şey webtoondur. Çoğunuz rastlamıştır; "Türklerin yaptıkları manga, manga sayılır mı?" sorusu yıllardır tartışma konusu ola geldi. Webtoonda böyle bir durum yok. İsminden bile anlaşılıyor. Webtoon, Korece bir kelime değil ki sadece Korelilere maal edilsin. Her zaman webtoonların nasıl yapıldığı ile ilgili ayrıntılı bir rehber oluşturmak vardı. Ama o kadar geniş bir konu ki daha ben ustası olmamışken sizlere kıt bilgilerimi aktarmak istemiyorum.

Eklemeler yapmayı düşünüyorum. Webtoonlar konusunda yardımcı olabildiysem size, ne mutlu bana.{ 19 yorum ... read them below or Comment }

 1. Teşekkürler , güzel bir açıklama olmuş

  YanıtlayınSil
 2. benim birçok çizimim var. Manga şeklinde bunları uzun zamandır yayınlayamıyordum. Bir imkan varsa lütfen yardımcı olun cevaplarınızı bekliyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu yorumu daha önce nasıl görmemişim :(
   Bende senin gibi birilerini arıyordum zaten Hakkımızda & Bize Katılın sayfasına bakmışsanız bu konuda da bir şeyler yazıyor.Çalışmalarını webtoon (webcomic) şeklinde yayınlamayı düşünenlere Webtoon Tr'nin blogunun kapıları sonuna kadar açıktır. Eğer bu yorumu görmüşseniz webtoontr@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçmeniz durumunda elimizden gelen yardımı yaparız.

   Sil
 3. Umarım Türkiyede de gelişir açıklama iyi teşekkürler

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba! Ben de çizim yapıyorum fakat bu çizimlerimi dijital ortama aktarmışlığım yok.Grafik tablet almayı düşünüyorum.Sizin de önerebileceğiniz,kullanışlı bi ürün var mı çizim yapabilmek için?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. wacom intuos (creative pen & touch tablet) öneririm. Ben bunu kullanıyorum ve gayet memnunum. Program olarak Paint Tool Sai kullanabilirsiniz ^-^

   Sil
 5. Çok yararlı bir yazı olmuş, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 6. Bu weptoon larin turkcelerine nerden bakabiliriz acaba

  YanıtlayınSil
 7. Merhabalar;

  1bölümlük webtoon hazırladım.Hikaye ve karakterler hazır sayılır.Bu amatör girişimim hakkında sohbet etmek istiyorum.

  Teşekkürler.


  YanıtlayınSil
 8. ben türkçelerini nerden bulabilirim koleksiyon yapmak okumak istiyorum ama nasıl nerden satınalabilirim lütfen yardımcı olun

  YanıtlayınSil
 9. Nasıl çeviri yapabiliriz ?

  YanıtlayınSil
 10. Nasıl ceviri yapabiliriz lütfen cevap verin

  YanıtlayınSil
 11. Çeviri yapmak istiyorum nasıl yapabilirim

  YanıtlayınSil
 12. Çeviri yapmak istiyorum nasıl yapabilirim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Line Webtoon adlı sitede üye olabilir ve çeviri yapabilirsiniz.

   Sil
 13. Ben webtoon bölümlerini indirmek istiyorum ama nereden ve nasil yapacagim?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çeviri gruplarının sitelerinden indirebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için blogu biraz kurcalayın. Webtoon çeviren çeviri gruplarının linkleri, indirdikten sonra nasıl okuyacağınız gibi bilgiler blogda mevcut. Şu an yoğun olduğumdan link veremiyorum.

   Sil
 14. Benim çizimlerim var ama nasıl yayınlayacağım konusunda hiçbir fikrim yok lütfen bu konuda bana yardımcı olun

  YanıtlayınSil

- Copyright © 2013 Webtoon TR -