Yazar : Unknown Kasım 15, 2013

İlk kez 2006 yılında bir webtoon filme uyarlanmış. Belki fark etmişsinizdir bu yıl webtoondan uyarlanan bir sürü dizi ve film yayınlandı. 2013 Haziran tarihli izlediğim bir haberde 2013 yılında webtoondan uyarlanan film ve dizi sayısı 10'u geçti diyordu. Bunun nedeni şu anda Kore webtoon sektörü inanılmaz bir ivmeyle okur ve hayran kitlesini artırıyor. Öyleki ülkemizdeki bazı kişilerde "manhwa renkli olur" mantığı bile yerleşmiş (siz onlara takılmayın webtoonun bile renkli olma şartı yok). Durum böyle iken ülkemizde nasıl çok okunan, bilinen kitapların dizileri, filmleri çıkıyorsa Kore'de de popüler webtoonların filmi veya dizisi (draması) çıkabiliyor. Aklınızdan "madem popüler olan webtoonların filmi çıkıyor da neden Noblesse, Tower of God gibi serilerin çıkmıyor?" gibi düşünceler geçebilir. Bunun nedeni büyük ihtimalle çok uzun olmaları ve fantastik eserler oldukları için çok büyük bütçe gerektirmeleridir.

Bu yazıda facebook sayfamızda paylaştığım film veya diziye uyarlanmış webtoonları ve içinde webtoonların geçtiği dizi ve filmleri listelemeye çalışacağım ama ne yazıkki kore film ve dizi sektörüyle çok fazla haşır neşir değilim. O yüzden listede eksikler olacaktır. Bu eksikler gözünüze çarptığında yorum yazarak bilgilendirirseniz eklenicektir.


İçinde Webtoon Yazar veya Çizeri olan Film ve Diziler:

Killer Toon (Film / 2013): Bir çizerin çizdiği webtoondaki cinayetlerin aynen gerçekleştiği bir korku filmi. Her hangi bir webtoondan uyarlanmamıştır. Filmde kullanılmak için bir webtoon çizilmiş olmasına rağmen ayrı olarak yayınlanmamıştır.

Flower Boy Next Door  (Dizi [16 bölüm] / 2013): Kendini eve kapatmış bir kızın hikayesi anlatılıyor bu dizide. Dizide önemli karakterlerden iki tanesi webtoon yapmakla uğraşıyor. Ayrıca dizinin konusu "Peeking Him" adlı webtoondan alıntıdır.

Webtoondan Uyarlanan Film ve Diziler:

Flower Boy Next Door  (Dizi [16 bölüm] / 2013): Ayrıntılı bilgi yukarıda mevcut.

Secretly, Greatly (Film / 2013): Girls of the Wild's'in yazarı Hun'un yazıp çizdiği aynı isimli webtoondan filme uyarlanmıştır. Film Güney Kore'ye sızan bir Kuzey Kore casusunun başından geçenleri anlatıyor.

Bel Ami / Pretty Boy / Beautiful Man / Beautiful Guy (Dizi [16 Bölüm] / 2013-2014): Yeppeun Namja veya Bel Ami, Pretty Boy, Beautiful Man, Beautiful Guy gibi isimlerle anılan webtondan uyarlanmıştır.

Aslında bir sürü var ama herhalde sadece bunların Türkçe alt yazısı mevcut. Aslında sadece isim, yıl ve resmi de olsa uzun bir liste yapmak isterdim ama şu an kafam; Çıktı, çıkacak veya şu şu filmde dizide oynayacak gibi haberlerle baya karıştığı için erteliyorum. Beklemede kalın hem listenin devamı hem de yeni çıkacak film ve diziler için...

NOT: Bu yazıyı 01.02.2019 tarihinde gözden geçirip güncelledim. Ama mevcut listeleri güncelleyemezken bunun gibi her geçen gün artan bir ivmeleyle büyüyeceği kesin bir listeyi başıma bela etmek istemedim. O yüzden bu yazının başlığını değiştirerek: "Webtoonlardan Uyarlanan Dizi ve Filmler (2013 Yılı)" yaptım. İleriki bir zamanda benzer bir yazı veya liste oluşturmak istersem eğer yıl yıl gitmeyi kararlaştırdım. Böylece yazıyı ve listeyi güncelleme derdi ortadan kalkacak.

Yorum Yaz

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

- Copyright © 2013 Webtoon TR -