Yazar : Abdurrahman Karabudak Kasım 15, 2013

İlk kez 2006 yılında bir webtoon filme uyarlanmış. Belki fark etmişsinizdir bu yıl webtoondan uyarlanan bir sürü dizi ve film yayınlandı. 2013 Haziran tarihli izlediğim bir haberde 2013 yılında webtoondan uyarlanan film ve dizi sayısı 10'u geçti diyordu. Bunun nedeni şu anda kore webtoon sektörü inanılmaz bir ivmeyle okur ve hayran kitlesini artırıyor. Öyleki ülkemizdeki bazı kişilerde "manhwa renkli olur" mantığı bile yerleşmiş (siz onlara takmayın webtoonun bile renkli olma şartı yok). Durum böylerken ülkemizde nasıl çok okunan, bilinen kitapların dizileri, filmleri çıkıyorsa Kore'dede popüler webtoonların filmi veya draması çıkabiliyor. Aklınızdan madem popüler olan webtoonların filmi çıkıyorda neden Noblesse, Tower of God gibi serilerin çıkmıyor diyebilirsiniz. Bunun nedeni büyük ihtimalle çok uzun olmaları ve fantastik eserler oldukları için çok büyük bütçe gerektiğindendir.

Bu yazıda facebook sayfamızda paylaştığım film veya diziye uyarlanmış webtoonları ve içinde webtoonların geçtiği dizi ve filmleri listelemeye çalışacağım ama ne yazıkki kore film ve dizi sektörüyle çok fazla haşır neşir değilim o yüzden listede eksikler olacaktır. Bu eksikler gözünüze çarptığında yorum yazarak bilgilendirirseniz eklenicektir.


İçinde Webtoon Yazar veya Çizeri olan Film ve Diziler:

Killer Toon (Film / 2013): Bir çizerin çizdiği webtoondaki cinayetlerin aynen gerçekleştiği bir korku filmi. Her hangi bir webtoondan uyarlanmıştır ama filmde kullanılmak için bir webtoon çizilmiş olmasına rağmen ayrı olarak yayınlanmamıştır.

Flower Boy Next Door  (Dizi [16bölüm] / 2013): Kendini eve kapatmış bir kızın hikayesi anlatılıyor bu dizide. Dizide önemli 2 karakter webtoon yapmakla uğraşıyor. Ayrıca dizinin konusu "Peeking Him" adlı webtoondan alıntıdır.

Webtoondan Uyarlanan Film ve Diziler:

Flower Boy Next Door  (Dizi [16bölüm] / 2013): Ayrıntılı bilgi yukarıda mevcut.

Secretly, Greatly (Film / 2013): Girls of the Wild's'in yazarı Hun'un yazıp çizdiği aynı isimli webtoondan filme uyarlanmıştır. Film Güney Kore'ye sızan bir Kuzey Kore casusunun başından geçenleri anlatıyor.

Aslında bir sürü var ama herhalde sadece bunların türkçe alt yazısı mevcut. Aslında sadece isim, yıl ve resmide olsa uzun bir liste yapmak isterdim ama şu an kafam çıktı, çıkacak veya şu şu filmde dizide oynuycak gibi haberlerle baya karıştığından erteliyorum. Beklemede kalın hem listenin devamı hemde yeni çıkacak film ve diziler için...

Yorum Yaz

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

- Copyright © 2013 Webtoon TR -