Webtoon Nedir?
İlk başta webcomicin tanımı yapmada fayda var. Webcomic, internette yayınlanmak için yapılan çizgi roman ve karikatürlerin hepsi için kullanılan bir tabirdir. Genellikle dijital olarak çizilirler.
Webtoon, webcomic ile aynı şeydir ama Koreliler webcomic tanımını çizdikleri webcomicler için kullanmazlar ayrıca webcomicdeki tarzları diğer ülkelerdeki türdeşlerine benzemediği için Korelilerin çizdiği bütün webcomiclere dünya genelinde webtoon denir. Ama bu tür çizgi romanlar için en uygun tanım Kore webtoonudur (İngilizce sitelerde sıkça Korean webtoon ifadesi görürürsünüz) çünkü webtoon manhwa gibi sadece Koreliler tarafından kullanılan bir terim değildir batılı türdeşlerinin de (webcomicler) webtoon olarak adlandırıldığı sıkça görülür.

Webtoonların klasik manhwa veya mangalardan farkları ve genel özellikleri
Webtoonlar genellikle renkli çizilirler. Bazıları renkli gibi gözükmesede bazı nesneler (genellikle para) renkli olabilmektedir. Webtoonlar sadece internette yayınlanmak için çizilirler ama bu basılmıyacakları anlamına gelmez. Popüler olan webtoonlar kuşe kağıda orjinalindeki gibi renkli olarak basılırlar. Webtoonlarda sayfa diye bir kavram yoktur. Her bölüm tek parça veya sadece 3-4 parçanın birleşmesiyle oluşmuştur ve dikey ince bir şerit şeklinde yayınlanır ve okunur. Ama basılırken sayfalara bölünerek basılırlar. Bazı ingilizce kaynaklar The Breaker gibi internette (daum) yayınlanan manhwaları da webtoon olarak adlandırırlar ama bu yanlıştır bunun en büyük kanıtı portallarda webtoon'un comic'in alt bölümü olması ve bu tür çizgi romanların webtoon bölümünde olmamasıdır. En rahat klavyedeki yön tuşları yardımıyla aşağı ve yukarı yaparak veya mause'un ortasındaki kaydırma çubuğuyla aşağı doğru indirerek okunurlar. Bazı webtoon çizerleri bazı yerlerini gif tarzında hatta sesli şekilde bile yapabilmektedir. Webtoonlar teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıktıklarından çizilirken teknolojinin bütün olanaklarını da kullanırlar. Neredeyse hepsi dijital olarak çizilmişlerdir ve çizilirken bir çok değişik program kullanılabilir.

Webtoonlar nasıl yapılır?
Genellikle popüler webtoonlarda 1 yazar 1 çizer 2 veya 1 asistan görev alır (Örn: Noblesse) . Bu en yüksek rakamdır ama çoğu webtoon tek kişinin kaleminden çıkar (Örn: Tower of God). Sadece kağıda çizen webtoon çizerini ben görmedim ama olabilir de bu konu hakkında bilgim yok. Ama genellikle grafik tablet yardımıyla bir resim düzenleme programına çizilirler (Photoshop veya Manga Studio gibi ama tam olarak hangi programları kullanıyorlar bilmiyorum). Efektler ve renklendirmede bilgisayar vasıtasıyla yapılır.
En sık kullanılan işlem basamağı:
1-Kağıda taslak çizilmesi
2-Kağıda doğru düzgün bir şekilde çizilmesi
3-Pilot kalem veya çizilenleri belli edicek başka bir kalemle çizilen şeylerin üzerinden gidilmesi (bu basamak atlanabilir)
4-Çizilenlerin taratılarak bilgisayar ortamına atılması
5-Grafik tablet yardımıyla çizilelerin üzerinden gidilmesi (Kolay gibi gözüksede grafik tablet aldığınız gibi bunu denemenizi önermem tablete alışana kadar sıkıntı çekersiniz).
* 3,4 ve 5. basamaklardaki işlemler kurşun kalemle çizilmiş taslağın çizgilerinin üzerinden grafik programları ve grafik tablet yardımıyla üzerinden gidilerek ve daha sonrada temel çizimin silinmesi veya kapatılmasıyla (mesela renklendirme sırasında) da yapılabilir.
6-Ayrıntıların, arka planın (sonradan eklenecekse) ve efektlerin filan eklenmesi
7-Renklendirme
8-Bolonların eklenmesi
Tabi ki herkesin kendi yolu tekniği vardır o yüzden fazla buna takılmayın direk grafik tabletle de çizebilirsiniz mesela. Veya bazı şeyleri çizmeden fotoğrafı webtoona benzeterek güzel bir arka plan yapabilirsiniz. Sadece kağıda çizip photo shop'la üzerinde oynayarak webtoon-manga karışımı bir şeyde yapabilirsiniz. Uzunluğunda alt ve üst sınır olmaması ayrıca karikatüründe çoğu dilde olduğu gibi Korecede de çizgiromanla aynı anlama gelmesi karikatür şeklinde çizmeyi de mümkün hale getirmiştir (Örn: http://comics.nate.com/webtoon/detail.php?btno=48742 )

En popüler webtoonlar:
Noblesse
Towe of God
Girls of the Wilds
Orange Marmelade
The God of Highschool
(webtoonlive, batoto (forumları) ve Türk çeviri gruplarına yapılan yorumlardan yola çıkarak yukarıdaki listeyi hazırladım.)

Ek olarak:Orjinal webtoonların en çok yayınladığı iki site: http://comic.naver.com/index.nhn || http://comic.daum.net/home

Eklemeler yapmayı düşünüyorum. Webtoonlar konusunda yardımcı olabildiysem size, ne mutlu bana.{ 17 yorum ... read them below or Comment }

 1. Teşekkürler , güzel bir açıklama olmuş

  YanıtlaSil
 2. benim birçok çizimim var. Manga şeklinde bunları uzun zamandır yayınlayamıyordum. Bir imkan varsa lütfen yardımcı olun cevaplarınızı bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu yorumu daha önce nasıl görmemişim :(
   Bende senin gibi birilerini arıyordum zaten Hakkımızda & Bize Katılın sayfasına bakmışsanız bu konuda da bir şeyler yazıyor.Çalışmalarını webtoon (webcomic) şeklinde yayınlamayı düşünenlere Webtoon Tr'nin blogunun kapıları sonuna kadar açıktır. Eğer bu yorumu görmüşseniz webtoontr@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçmeniz durumunda elimizden gelen yardımı yaparız.

   Sil
 3. Umarım Türkiyede de gelişir açıklama iyi teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Merhaba! Ben de çizim yapıyorum fakat bu çizimlerimi dijital ortama aktarmışlığım yok.Grafik tablet almayı düşünüyorum.Sizin de önerebileceğiniz,kullanışlı bi ürün var mı çizim yapabilmek için?

  YanıtlaSil
 5. Çok yararlı bir yazı olmuş, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Bu weptoon larin turkcelerine nerden bakabiliriz acaba

  YanıtlaSil
 7. Merhabalar;

  1bölümlük webtoon hazırladım.Hikaye ve karakterler hazır sayılır.Bu amatör girişimim hakkında sohbet etmek istiyorum.

  Teşekkürler.


  YanıtlaSil
 8. ben türkçelerini nerden bulabilirim koleksiyon yapmak okumak istiyorum ama nasıl nerden satınalabilirim lütfen yardımcı olun

  YanıtlaSil
 9. Nasıl çeviri yapabiliriz ?

  YanıtlaSil
 10. Nasıl ceviri yapabiliriz lütfen cevap verin

  YanıtlaSil
 11. Çeviri yapmak istiyorum nasıl yapabilirim

  YanıtlaSil
 12. Çeviri yapmak istiyorum nasıl yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :) Line Webtoon adlı sitede üye olabilir ve çeviri yapabilirsiniz.

   Sil
 13. Ben webtoon bölümlerini indirmek istiyorum ama nereden ve nasil yapacagim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çeviri gruplarının sitelerinden indirebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için blogu biraz kurcalayın. Webtoon çeviren çeviri gruplarının linkleri, indirdikten sonra nasıl okuyacağınız gibi bilgiler blogda mevcut. Şu an yoğun olduğumdan link veremiyorum.

   Sil

- Copyright © 2013 Webtoon TR -