Yazar : Unknown Ekim 15, 2017


KİTSUNE Project'in yazarı ve çizeri olan Kairak ile yaptığımız röportaj... Kairak'a röportaj talebimizi geri çevirmediği için teşekkür ederiz.

Bizlere kısaca kendini tanıtır mısın?

Kairak: Webtoonum mükemmel çizimlere sahip olmasa da evet, ben bir güzel sanatlar öğrencisiyim. Bir fujoshi*yim. Webtoonumdan da anlaşıldığı üzere. Başka bir webtoonun altında gördüğüm bir yorumun üzerine böyle bir şey yapmaya karar verdim. "Bir türk manga yapsa, çizim mükemmel olmasa bile okurum ben." Diyordu. Ben de çizdim.

Shounen Ai ve Yaoi'leri diğer türdeki manga ve webtoonlardan daha çok sevmenin bir nedeni var mı?

Kairak: Diğer türlerden daha çok sevmiyorum sadece okumayı seviyorum. Ya da bu sorunun amacı mangan niye bu tarz bi konuya sahipse... Zaten normal mangalar olduğundan ilk boy x boy yapan ben olayım dedim.

Sorunun amacı ondan daha çok çoğu kişinin BL'ye karşı ön yargısı olmasıydı. 

Kairak: Evet sanırım sebebim normal değil. Şey... Ailem ne dindardır ne de çoğu konuda kısıtlayıcı...
Zaten manga okumaya başladığımda böyle türler olduğunu biliyordum ve arkadaşlarım arasında biseksüeller de vardı... Hatta ilk onlar yüzünden gidip yuri okumuştum -hala da okurum- Yine de daha çok bu tarz içerikli şeyler okuyorsam bunun sebebi normal bir shoujo mangadaki klasikleşmiş şeylerin bulunmamasıdır sanırım -genellikle bulunmaması- Tüm sebebim bu.

Manga veya batı tarzı çizgi roman yapabilecekken neden webtoon yapmaya karar verdin?

Kairak: Bir manga yapsaydım bu siyah beyaz olması anlamına geliyordu. Evet aklımda o tür şeyler de yapmak var... Batı tarzı ise benim çizim tarzıma pek uymuyordu... Öyle yaparsam bu daha çok jump da yayınlanan dövüş mangalarına uygun olurdu gibime geliyor. Ya da Marvel ile DC...

KİTSUNE Project'e belli bir yayın tarihi getirmeyi düşünüyor musunuz? Mesela her hafta salı günü yeni bir bölümün yayınlanması gibi. Yoksa ne zaman bitirirseniz o zaman mı yayınlayacaksınız?

Kairak: Ne zaman bitirebilirsem....

Okuyucuların yaptığı bazı yorumlarda nasıl çizdiğiniz sorulmuştu. Siz de telefondan çizdiğinizi yazmıştınız. Yine de çoğu kişi ayrıntıları merak ediyordur. Mesela hangi uygulamayı kullandığınızı? Veya telefonunuzla parmağınızı kullanarak mı yoksa telefonun kalemi yardımıyla mı çizdiğinizi? Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam başka bir yorumunda kağıttan telefona attığını yazmıştınız. Telefonla webtoon çizmek çoğu kişinin aklına gelecek bir yöntem değil. Rica etsem bu konu hakkındaki ayrıntıları bizlerle paylaşır mısınız?

Kairak: Aslındaaa böyle bir bölüm yapmayı düşünüyorum. Bir nevi yeni bir konu bulmaktan kaytarmak için. Önce kağıda çiziyorum. Ki... Kağıttakiler webtoondan daha iyi oluyor. Sonra resimlerini çekip İbispaint den çizip renklendirip, telefona kaydediyorum. Yeni ve temiz bir sayfa açıp teker teker oraya ekleyip yazıları ve konuşma balonlarını hallediyorum. Asıl işlemim bu ancak bi aralar çizimleri direk bi arkadaş grubuma yolluyordum zaten yayınlamamda da oldukça etkileri var.

KİTSUNE Project'i ne kadar uzunlukta yapmayı planlıyorsunuz? Ve aklınızda başka projeler var mı?

Kairak: Kitsune Project... Belki bir elli bölüm kadar olabilir... Onu zaman gösterecek. Evet başka fikirlerde var aklımda ama önceliğim Kitsune Project.

Gelecekle ilgili planların neler? Webtoon çizme işini ilerleterek bu işi kendine meslek haline getirmeyi düşünüyor musun?

Kairak: Bu işi kendime meslek edinsem dahi bu işte türkiyede ilerlemem pek mümkün değil ne yazık ki. Aslında küçükken her yaştan insanın okuyabileceği kitaplar için resim çizmek isterdim. Ama artık kitap okuyan kalmadığı ve resim üzerine okuduğum için sadece açlıktan nefesim kokmasın o bana yeter dediğim bile oluyor.

Webtoon'unun ismi de karakterlerin ismi de Türkçe değil.  Bu durum Türk yapımı webtoonlarda Türk kültüründen izler olmasını bir gereklilik olarak görmediğiniz anlamına mı geliyor? Kısaca Türk yapımı webtoonlar ve Türk kültürü ilişkisi hakkında düşünceleriniz neler?

Kairak: Aslında evet. Türk yapımı diye türklerle alakalı olmak zorunda değil bence. Webtoonun adınıysa Kitsune Project, Kitsune Projesi'nden daha havalıymış gibi geldiği için böyle koydum. Karakterlere Türkçe isim koymam da saçma olurdu gibime geliyor. Çünkü kitsuneler sadece Japon mitolojisinde -ya da her ne deniyorsa- varlar. Çoğu Amerikan eğer teen wolf ya da anime izlemiyorsa kitsunenin ne olduğunu bile bilmez. Ayrıca... Rui'ye Ali ya da ne bileyim... Ahmet gibi bi isim koymanın uymayacağını düşündüm.

Türkiye'de webtoonlarla ilgilenen kitle, webtoonların geleceği vb. hakkında ne düşünüyorsun?

Kairak: Böyle devam ederse Türk çizgi romanlarının öleceğini.

Peki seni böyle düşünmeni sağlayan bir neden var mı?

Kairak: Geçenlerde... Yanlış hatırlamıyorsam Penguen'di... Penguen Çizgi Roman Dergisi -hala hangisi olduğundan emin değilim- kapanmış daha doğrusu batmış. Türkiyede en çok bilinen dergilerden biriydi işte. İnsanlar almıyor diye kapatıldı.

Hepimizin bildiği gibi Türk halkı kitap, dergi gibi şeylere para harcamıyor. Peki sence ücretsiz webtoonlardan para kazanılabilir mi? Veya bizim gibi amatörlerin yaptığı webtoonlar ileriki yıllarda Türkiye'de popüler olur mu?

Kairak: Webtoonlardan para kazanan bir çok insan var sonuçta. Profesyonel çizimler yapacak hale gelirsek, elimizin altında kaliteli ürünlerle çalışırsak belki bir gün ilgi çekmeye başlayabiliriz. Ancak Foxtoon, Lezhin ya da onlar gibi bir maddi çıkar sağlanabilecek bir sayfa açmayı biraz güç buluyorum. Ne de olsa kendin de söyledin. "Genellikle kitap gibi şeylere para harcamıyoruz."

Webtoon çizmek isteyen kişilere söylemek istediğin veya önerebiliceğin bir şeyler var mı?

Kairak: Birisi gerçekten webtoon çizmek istiyor ise şekilden şekle girse dahi o webtoonu çizer!

KİTSUNE Project'in bölümleri hep bu uzunlukta mı olacak? Yoksa 19 Tian, Tamen de Gushi gibi ilerleyen bölümlerde bölümleri biraz uzatmayı düşünüyor musun?

Kairak: Hayır. Şu anki üzerinde uğraştığım 4. bölüm normalin iki katı uzunluğunda. Ancak ne yazık ki 5. bölüm yine kısa olacak. Çünkü sonuna bir bilgilendirme eklemek istedim.

Son olarak okurlarınıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Kairak: Çizimlerimi geliştireceğim. Eninde sonunda.


*Fujoshi: Kısaca yaoi ve shounen ai türlerindeki animelerin, mangaların, webtoonların vb. bağımlısı olan kişiler.


Kranos ile Kairak'ın röportajlarını arka arkaya yaptığım için iki röportajdaki sorular da birbirine benziyor. Hatta bazı soruları kopyala yapıştır yaptım. Kendimi bu çizerlerin webtoonlarını ve bu röportajı okuyan biri yerine koydum (kısaca siz gibi düşündüm) merak ettiğim konular değişmedi. Bu durum için özür dilerim. Tecrübesizliğime denk geldi. Sonraki röportajlarda daha değişik sorular hazırlamaya çalışacağım. 

Yorum Yaz

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

- Copyright © 2013 Webtoon TR -