Yazar : Abdurrahman Karabudak Ekim 31, 2013

Hepinizin dikkatini çekmiştir özellikle Türkçeye çevrilecek kadar kaliteli ve milyonlarca insanın okuduğu webtoonları çizenler bu işi hobi olarak yapsalar ve bu işten para kazanmasalar 1 haftada yetiştiremeyecekleri ve yetiştirseler bile bu kadar güzel olmayacağı. Peki bu sanatcılar para kazanıyormu? Nasıl kazanıyorlar? Ne baz alınarak daha çok kazanma şansları var? Gibi soruların yanıtını verebildiğim kadar vermeye çalışacağım.

1. Webtoon Yayınlayan Portallardan Gelen Para"
Gelişme dönemindeki bir webtoonist, eğer haftalık bir seri yayınlıyorsa her hafta 100bin won (Bu günün kuruna göre 209 TL) kazanıyormuş. Kendini kanıtladığı ve büyük bir kuyucu kitlesi kazandığı zaman ise ayda 1 milyon won'dan (Bu günün kuruna göre 2.091 TL) fazla kazanabilme olasılığı varmış.

En çok webtoonu yayınlayan 3 portal (Naver, Daum, Nate) öyle küçük şirketler değil ve webtoon bölümlerinin ziyaretci sayısı her gün milyonlarca. Durum böyle olunca en ufak bir reklam bile koysalar baya bir para kazanıyorlar onlarda bu paranın bir kısmını tabiki de webtoonlara emek vermiş yazar ve çizerlere veriyor. Ayrıca bazı webtoonların bazı bölümleri paralı oluyor. Webtoonistler de (veya webtoon yazar ve çizerleri) ilk başta sadece (veya hep) bu portalların ödemeleriyle ayakta duruyorlar. Peki bu portallar neyi baz alarak yazar ve çizerlere ödeme yapıyor? Derseniz bu konuda çok çeşitli söylentiler var :D Net bir bilgi elimizde yok ama 2,3 tane yöntem hem dedikoduların fikir birliğine bu yöntemlerde vardığından hemde mantıklı geldiğinden ve yayınlanan siteden siteye değişme olasılığından yazmayı uygun görüyorum:
1-Fark ettinizmi bilmiyorum webtoonlar yayınlandıkları portallarda çıktıkları günlere göre listelenmiş ve okunma sayısına göre sıralanmıştır. Mesela bir webtoon pazartesi günü çıkıyor, çıktıktan sonra bir hafta boyunca (yani yeni bölüm çıkana kadar) her günün sonundaki sıralaması not edilip sıralamasına göre bir mevla ortaya çıkarıyorlar.
2-Yeni bölüm çıkana kadarki okunma sayısı ve puanına göre bir mevla ortaya çıkıyor. Ama puanı hiç takmıyorlar diyenlerde çok var. (çok dediğim 2,3 kişi zaten ingilizce sitelerde bile olsa bu tür bir konuda meraklı kişi çok az olduğundan bu rakam bile çok oluyor :D)

2.Eğer Webtoon Basılırsa Yayıncıdan Gelen Para

3.Film veya Diziye Uyarlanma Karşılığında Alınan Para
Webtoon dizi ve filme uyarlandığı zaman yazar ve çizere para verildiği gibi genellikle yazar filmin yapımında da görev alıyor (özellikle yazar ve çizer ayrı kişilerse yönetmenlik bile yapabiliyor) alın extradan bir kazanç daha.

4.Lisanslı Ürünlerin Satışından Gelen Para

Bunların dışında webtoon yazar ve çizerlerine reklam içerikli ürün tanıtımı yaptırdıklarıda olur (örn: Noblesse'ın yazar ve çizerlerinin samsung'un yeni çıkan bir telefonunun tanıtımını yaptığı gibi. Bedava tanıtacaklarını sanmam en azından birer telefon hediye etmişlerdir :D)

Yayarlanılan Kaynaklardan Bazıları: The Argus: Golden Age of Webtoons, How Are Website Cartoonists?


Yorum Yaz

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

- Copyright © 2013 Webtoon TR -