Yazar : Abdurrahman Karabudak Şubat 01, 2014


Karikatürün Tanımı:
Karikatürün sözlükteki anlamı "Herhangi bir insanın, fikrin veya bir olayın resimlendirilerek gülünç şekilde anlatılması. Bir insanın veya bir olayın ayrıntılarına girmeksizin, kısa, düşündürücü ve özlü bir fikir vermek veya genellikle güldürmek için bazı özelliklerinin göze çarpıcı bir şekilde resimlendirilmesi." dir.

Karikatür ve Çizgi Romanın Farkı:
Her zaman sözlük anlamlarına girdiğimde yazmışımdır yine yazıyım Korece'de çizgi film, çizgi roman ve karikatür için aynı kelime (Manhwa) kullanılır. Karikatürün ve çizgi romanın çıkış evrelerine inildiğinde aslında ikisi de aynı şeyler olduğu görülür zaten çoğu dilde aynı sözcükle ifade edilir. Ama bizim kelime bakımından fakir bir dilimiz olmasına rağmen (ve fakir görsel sanat birikimimize rağmen) ikisi ayrı kelimelerle ifade ediliyor (o kadar kötüledim kendimizi ama sonuç iyi :)). Durum böyleyken çizgi romanlara karikatür demek veya karikatürlere çizgi roman demek doğru olmaz. Peki nasıl ayrılıyor; En belirgin ayırma yöntemi uzunluk. Şöyle ki eğer bir veya bir kaç panelden oluşmuşsa bir eser buna çizgi roman demek doğru olmaz bu ya karikatürdür yada normal resimdir. Eğer 2,3 panelden uzunsa bu çizgi romandır ama duruma göre iki kelimeyle de ifade edilebilir. Bu olay şöyle oluyor mesela uzun mizah dizileri var bunlara çizgi roman demek yanlış olmaz ama ülkemizde bu eserler karikatür (dizisi) olarak anıldığından haliyle karikatür demek daha makbuldür. Çizimde kesin olarak ikisini ayıran fark yoktur ama ikisini de genellersek ortaya bir kaç tane fark çıkıyor:
1-Karikatürlerde ayrıntı az, çizgi romanlarda fazladır.
2-Karikatürde her şey mizah anlaşıyla başkalaşım geçirilerek ve yüzeysel çizilir ama çizgi romanlarda olduğu gibi ve en ince noktasına kadar çizilir. 

Karikatür ve Çizgi Romanın Ortak Yanları:
İkisi de resim sanatıdır. İkisi de baloncuk, ses efekti, panel (bütün karikatürler için geçerli değil) gibi şeylerden oluşur.... Daha da uzatılabilir bu.

Uzun lafın kısası aralarında çok ince bir çizgi var, ne demek istiyorsanız onu diyin ama yukarıda yazdıklarım ayırmak için en temel noktalar lakin tam olarak fikir birliği sağlanabilmiş değil.

Karikatür Şeklindeki veya Tamamen Karikatürize Çizilmiş Webtoonlar:
Webtoonlara gelecek olursak ilk olarak internette yayınlanan bütün karikatürler webcomic ve webtoondur. Büyük portallardaki bazı webtoonların sadece bir kaç panelden oluştuğu veya tamamı karikatürize çizilmiş olabildiği gibi ama uzun olan webtoonlar görülebilir. Kısa yani karikatür şeklinde olan webtoonlarda genellikle haftada birden fazla bölüm (2-5) yayınlanır. Bu webtoonların ortak özellikleri komedi türünde olmalarıdır. Ama tamamen karikatürize çizilmiş ciddi webtoonlarda mevcuttur.
Bu tür webtoonlara bir kaç örnek:
http://webtoon.daum.net/webtoon/view/mimelasplendens
http://comics.nate.com/webtoon/list.php?btno=48742
http://www.batoto.net/comic/_/comics/welcome-to-room-305-r143

Karikatürize Çizim Nedir?
Karikatürize çizim, yazının başında tanımında yazdığı gibi "Bir insanın veya bir olayın ayrıntılarına girmeksizin, kısa, düşündürücü ve özlü bir fikir vermek veya genellikle güldürmek için bazı özelliklerinin göze çarpıcı bir şekilde resimlendiril" diği çizimlerdir. Uzak doğu çizgi romanların tamamına yakını ya tamamen yada kısmen bu tarz çizimlerden oluşur özellikle de webtoonlar (Çünkü çizmesi daha kolay :)). Uzak doğu çizgi romanında bizim anime ifadesi dediğimiz kızınca oluşan şey veya şaşkınlığı ifade etmek için damla veya ruhun ağızdan çıkması gibi şeyler veya chibiler aslında karikatürize çizimlerdir. Bazı webtoonlarda karikatürize çizim sadece anime ifadeleri ve chibilerle sınırlı kalır bazılarında ise arka plandaki nesnelerde karikatürlerdeki gibi kaba taslak veya webtoonun tarzına göre komedi unsuru katacak şekilde çizilebilir. Bazen bölüm sonlarına çizerin bir kaç tane karikatür çizdiği de olur.

Not: Özünde çizgi roman ve karikatürün aynı şeyler olduğunu unutmayın.

Sonraki yazı veya yazılarda ifadelere örnekler, bölüm sonu çizilen mangalardaki 4-koma benzeri çizimler (bir bakıma 4-koma sayılır onlarda), tamamen karikatür gibi çizilmiş webtoonlardan örnekler ve nereden bakarsan bak çizgi roman denilemiyecek karikatür şeklindeki webtoonlardan bahsetmeyi düşünüyorum.

{ 1 yorum ... read them below or add one }

  1. Cok guzel bir yazi olmus webtoontr yi hergecen gun begeniyle takip ediyorum sca

    YanıtlaSil

- Copyright © 2013 Webtoon TR -