Yazar : WebtoonTR Eylül 17, 2017

Bu hafta Türkiye'de webtoonlar açısında önemli gelişmeler oldu. Benden başka bir kişi daha çizdiği webtoonu yayınladı. Ve bunun ardından 2 farklı Türk yapımı webtoon daha yayınlandı. Benim çizdiğim 2 webtoonu da dahil edersek Türklerin çizmiş olduğu toplam 5 webtoon oldu. Ben de bu 5 webtoonu kısaca tanıtarak listeleme gereği duydum.

Webtoon, internette yayınlanmak için çizilmiş bütün çizgi romanları kapsayan bir terim. Ayrıntılı bilgiyi Webtoon Nedir? isimli yazımızdan okuyabilirsiniz. Bu listeyi ben çizen kişinin ortaya çıkardığı çalışmayı hangi kelime ile tanımladığını göz önüne alarak hazırlıyorum. Aksi takdirde teorik olarak Türklerin çizdiği manga ve çizgi romanların neredeyse tamamı webtoon kategorisine girer.

Lafı fazla uzatmadan yayınlanma zamanına göre eskiden yeniye doğru Türklerin yaptığı webtoonlar ile sizleri baş başa bırakıyorum.

Sihirli Lamba


Yazar & Çizer: A. Karabudak
Tür: Komedi
Durumu: Tamamlandı

Tanıtım: Sihirli lambanın içinden çıkan cin ile onu lambanın içinden çıkartan çocuk arasında geçen komik diyaloglar.

Not: Lütfen beklentiler içerisine girmeden okuyun. Çünkü Sihirli Lamba, her bölümü bir tek karikatürden oluşan 4 bölüm uzunluğunda bir webtoon. Çizgi romandan çok karikatür türünde bir çalışma.

İndirme ve Okuma Linklerine Blogumuzdaki Sihirli Lamba Tanıtımından Ulaşabilirsiniz.

Sana Bir Şey Sorabilir Miyim?

Yazar & Çizer: A. Karabudak
Tür: Komedi
Durumu: Tamamlandı

Tanıtım: Kızlarla konuşurken utanan kahramanımıza kendisi gibi utangaç bir kızdan ilginç bir soru gelir. Böylece kahramanımız kendini tuhaf bir durumun içinde bulur.

Not: Uzun tek parça şeklinde (Kore stili) yapılmış ilk Türk webtoonu.

İndirme ve Okuma Linklerine Blogumuzdaki Sana Bir Şey Sorabilir Miyim? Tanıtımından Ulaşabilirsiniz.

Okul

Yazar & Çizer: kranos
Tür: Dövüş Sanatları, Aksiyon, Fantastik
Durumu: Devam Ediyor

Tanıtım: ronin'in babası eski başkan ama şimdi ise normal bir iş adamıdır ronin bütün ülkenin en büyük serserisidir o kadar ki diğer serseri grupları yanikiler hepsi ona saygı duyarlar ama bir gün böyle devam etmez diyerek önceki okulundan ayrılır ve yeni bir okula transefer olmak istediğini babasına söyler babası hemen kabul eder (gizli planları vardır önceki bağlantılarıyla onu kimsenin bilmediği bir okula gönderir) ronin yeni bir sayfa açmak adına gözlük takar saçlarını düzeltir ve okula gider ama bilmediği bir şey vardır okul dünyadaki en büyük serserilerin bulunduğu yerdir acaba ronin ne yapacak gözlerden uzak mı yaşayacak yoksa öne çıkıp olaylara mı karışacak (Tanıtım Manga-Tr'den alıntıdır)

Bu Webtoonu Manga-Tr'de Okuyabilirsiniz.

KİTSUNE Project

Yazar & Çizer: Kairak
Tür: Büyü, Romantizm, Shounen Ai, Doğa Üstü Güçler
Durumu: Devam Ediyor

Tanıtım: Luo ken, eşcinselliğini gizleyen ve hoş görünüşüne rağmen çok da popüler olmayan bir üniversite öğrencisidir. Uzun zaman önce göz koyduğu Rui'nin bir insan olmadığını öğrenmesiyle hikayemiz başlar! (Tanıtım Manga-Tr'den alıntıdır)

Not: Türk yapımı ilk shounen ai

Bu Webtoonu Manga-Tr'de Okuyabilirsiniz.

Yeni Bir Şans

Yazar & Çizer: Kranos
Tür: Fantastik, Shounen Ai
Durumu: Devam Ediyor

Tanıtım: Başrolümüz Keiko doğduğundan beri gözleri görmeyen ayakları yürüyemeyen bir çocuk oldu her zaman kendi halinden nefret etti ama yapacak bir şey yoktu çünkü bu TANRININ HATASIYDI ve buna üzülen tanrı Keiko'yu başka bir dünyaya gönderdi tabi ki de ayakları ve gözleri düzelmişti,sakatken çok çirkin görünen Keiko düzelmişken nasıl görünecek acaba...ve onun başına neler gelecek acaba...

Bu Webtoonu Manga-Tr'de Okuyabilirsiniz.

Baş Belası Oda Arkadaşları

Yazar & Çizer: AyçaNrG
Tür: Kodemi, Fantastik
Durumu: Devam Ediyor

Tanıtım: Normal bir hayat yaşamaya alışmış olan Violet'in kapısı birgün ısrarla çalınır.Gelen istenmeyen kişi ise beraberinde bebek bakıcılığı yapmaktan zor bir iş getirir. Kısacık bölümlerden oluşan komedi ağırlıklı Türk yapımı bir webtoon'dur.

Bu Webtoonu Manga-Tr'de Okuyabilirsiniz.

1 Sayfa
Yazar & Çizer: Ben
Tür: One-Shot, Komedi
Durumu: Devam Ediyor

Tanıtım: Kendi digital manga çizimlerimi paylasacagim. Hangi kafa ile yaptığımı ben de bilmiyorum. Elestirilerinizi bekliyorum

Bu Webtoonu Manga-Tr'de Okuyabilirsiniz.

Pets

Yazar & Çizer: Moka
Tür: Komedi, Yaoi
Durumu: Devam Ediyor

Tanıtım: Hiç evcil hayvanların gözünden YAOİ nasıl olur diye düşündünüzmü ._. Ben düşündüm çünkü bir mazoşistim :D işte sizin için bu mangayı çizdim ^^ keyifli okumalar <3

Bu Webtoonu Manga-Tr'de Okuyabilirsiniz.

Kriz Geçirme Abi 
Yazar & Çizer: SWS ve ES birlikteliği
Tür: ???
Durumu: Devam Ediyor

Tanıtım: İsimsiz bi grup velet ve bi evren sakat gercek biyerlerde saklı.....

Bu Webtoonu Manga-Tr'de Okuyabilirsiniz.

Canavarların Yaşamı
Yazar & Çizer: Moka
Tür: Şeytanlar
Durumu: Devam Ediyor

Tanıtım: Öncelikle Merhaba :3. Söylemek istiyorumki bu manga bana ait. Tamamen Ben çizdim yani :D Neyse Sizler için bu mangayı hazırladım ^-^. Umarım severek okursunuz <3

Bu Webtoonu Manga-Tr'de Okuyabilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda Türkler tarafından yapılan webtoonlar arttıkça listeyi güncelleyeceğim. Bu webtoonlara emek veren herkese teşekkür ederim. Ve çalışmalarında başarılar dilerim.

{ 11 yorum ... read them below or Comment }

 1. Ben de bir manga üzerinde çalışıyorum ama nasıl yayarım bilmiyorum :,)

  YanıtlayınSil
 2. kendime ait bir fikrim var ama çizimlerim berbat

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çizimlerinize güvenmiyorsanız webtoon yerine light novel'a yönelebilirsiniz.
   Veya senaryo yazarak webtoon çizecek bir çizer arayabilirsiniz ama çizer bulmanız (bulursanız da beraber uzun süre devam edebilmeniz) zor olabilir.
   Başarılar.

   Sil
 3. Nasıl çözer olup yatabilirim aceba?

  YanıtlayınSil
 4. neyle çiziyosunuz bende kendimi geliştirmek istiyorum ama hangi tableti kullanmalıyım bilmiyorum ühü

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ibis paint kullanabilirsin telefonuna indirip kendini geliştirsin en azından

   Sil
  2. Tablet kullanmadan da çizebilirsin. Bu konu hakkında bir yazı yayınlamıştım. https://webtoontr.blogspot.com/2020/04/webtoon-cizme-yontemleri.html buradan okuyabilirsin. çalışmalarında başarılar dilerim.

   Sil
 5. Gidip hepsine baktım ya silinmiş yada bölüm eklenmemiş

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim çizdiklerim bu sitede mevcut. https://webtoontr.blogspot.com/search/label/Webtoon%20Oku?updated-max=2017-09-09T18%3A52%3A00%2B03%3A00&max-results=5 bu linkten ulaşabilirsin.

   Sil
 6. Bende bir şeyler yapmak istiyorum ama nerede paylaşmam gerektiğini bilmiyorum.Siz biliyor musunuz?Mesela Wattpad'de paylaşabilir miyim diye düşünüyorum~

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Wattpad nasıl bir yer tam bilmiyorum. Çok uzun seneler önce bir kaç light novelın çevirisini okumuştum. Webtoonlar için uygun bir ortam olduğunu düşünmüyorum. Bence Webtoons.com'un Canvas isminde bir bölümü var orada yayınlayabilirsiniz. Veya Manga-tr gibi Türkçe manga okuma sitelerinde de yayınlayabilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

   Sil

- Copyright © 2013 Webtoon TR -