Yazar : WebtoonTR Nisan 23, 2020

NOT: Bu yazıyı yıllar önce yazmıştım. Yeni buldum, okudum ve gördümki faydalı bir içerik ben de yayınladım. Bu yüzden yazının bazı bölümleri güncelliğini kaybetmiş olabilir.

Webtoon Çizme Yöntemleri

Aslında bu yöntemlere geçmeden önce anlatılacak çok şey var. Ama bir musibet bin nasihatten iyidir. Çizmek isteyen arkadaşların aklında nasıl çizilebileceği hakkında bir kaç fikir oluşsun ve iyi, kötü bir şeyler yapsınlar diye bu yazıyı yazıyorum. Sonra yaptığınız webtoona bakıp neleri yanlış yaptığınızı anlarsınız. Ve bundan sonra yazacağım yazıları okuyarak düzeltirsiniz. Ayrıca kafanızdaki en büyük soru işaretlerinin grafik tablet, dijital çizim vb. şeylerle ilgili olduğunu da biliyorum.

İlk olarak iki kavram üzerinde duracağım. Bunlar dijital çizim ve geleneksel çizim. Dijital çizim, dijital ortamda yani bilgisayarda çizilen çizimlerdir. Geleneksel çizim ise geleneksel yöntemlerle yani kağıt, kalem, boya gibi araçlar kullanarak çizilen çizimlerdir. Webtoonların neredeyse hepsi ya dijital çizimlerden ya da iki yöntemin birlikte kullanıldığı çizimlerden oluşur. Dijital çizimin olmazsa olmaz 2 ekipmanı bilgisayar (ve çizim programı) ve grafik tablettir. Grafik tablet, tablet ve kalemden oluşur ve fare görevi görür. Fareden farkı kalemle çizebilme olanağı sağlaması, hassasiyetinin daha yüksek olması ve uyumlu programlarda bastırılma oranına göre çizginin incelik ve kalınlığının ayarlanabilmesidir. Webtoon çizebilmek için grafik tablet şart gibi gözükse de aslında grafik tablet olmadan da çok güzel webtoonlar çizebilirsiniz.

Şimdi en çok kullanılan veya kullanabileceğiniz yöntemleri görelim.

Tamamen Dijital Çizim:
Tamamen dijital ortamda çizilen webtoonlar sanılanın aksine çok da fazla değildir. Çünkü çoğu çizer taslağı kağıda çizer onu taratıp bilgisayarda grafik tabletle üzerinden geçerek ilk adımını atar. Bu yöntem de taslak çizimi haricinde bütün çizimler dijitaldir. Bazı çizerler 2. bir taslak hazırlarlar ve bu taslakta çizimler webtoonda görünecek çizimlerin aynısı olacak şekilde ayrıntılıdır. Sonrasında grafik tabletle üzerinden geçerken çizimde sadece bir kaç ufak değişiklik yaparlar. Ama bazı çizerler taslağı da dijital ortamda çizer ve bunu referans alarak ilk çizgilerini atar. Yani tamamen dijital ortamda çalışırlar. İşin içine bilgisayar girince her iş kolaylaşıyor algısı çizimde geçerli değildir. Kolaylaşan tek şey yapılan hatayı düzeltmektir. Buna rağmen grafik tablete alışmak, kullandığınız programa alışmak vb. baya zaman alır. Ayrıca uçsuz bucaksız imkanınız vardır ama çok karmaşık bir meseledir dijital çizim. Doğru düzgün bir şey ortaya çıkarmak için baya bir tecrübe kazanmanız gerekir.

Not: Dijital çizim için Painttool Sai programını tavsiye ederim.

Dijital Ortamda Çok Az İş Yapılan Çizim Yöntemleri:
En çok kullanılan yöntemlerden biri çizimler taratılarak dijital ortama atılmadan önce mürekkeplenmesidir. Yani çizer kurşun kalemle taslağı çizer. Sonra yine kurşun kalemle net bir şekilde çizer. Sonra da bu çizimi mürekkepler. Yani G-Pen, tarama uçları, pilot kalem tarzı malzemeler yardımıyla daha net hale getirir. Sonra çizimler taratılıp dijital ortama aktarılır. Dijital ortamda programlar vasıtasıyla bazı yerleri düzeltilir ve renklendirilir. Çoğu çizer renklendirirken grafik tablet kullanır. Çünkü grafik programlarında grafik tablet yardımıyla fare ile yapılması zor olan bir çok şey yapılabilir. Ama renklendirirken grafik tablet şart değildir. Renklendirme ve düzenleme amacıyla yapılan az miktardaki çizim bu yöntemin dijital çizim kısmını oluşturur.

Mesela ben Sana Bir Şey Sorabilir Miyim'i yaparken bu yöntemi kullandım.

Benim Sihirli Lambayı çizerken yaptığım gibi tamamen kağıt ve kalemle çizip bilgisayarda yazıları yazabilirsiniz.

Çizer aşağıdaki webtoonu çizerken hiç grafik tablet kullanmamış. Çizmiş, mürekkeplemiş, taratmış ve Photoshop veya benzer bir grafik programında düzenlemeler yapmış. (Bunu bloğunda kullandığı araç ve gereçleri yazdığı için biliyorum.)
Bir başka yöntem Distant Sky'daki gibi yine siyah beyaz olarak çizmek ama çizimi dijital ortama attıktan sonra kırmızı gibi belirgin renkleri veya önemli eşyaları renklendirmek ve arka planın rengi ve tonunu ayarlamaktır.

Bu kategorideki diğer yöntemler:

  • Manga gibi çizebilirsiniz. Her şeyini elde yaparsınız sonra taratıp balonların içindekini yazarsınız sadece. İsterseniz Kore webtoon stilinde yani uzunlamasına yapın ister mangalar gibi sayfa sayfa.
  • Mürekkepledikten sonra sulu boya, kuru boya, guvaj boya, markerlar tarzı boyalarla renklendirebilirsiniz ve bu hali ile yayınlayabilirsiniz. İsterseniz sonrasında grafik programlarında renk tonlarıyla vs. oynayarak çizimlerinizin dijital çizim gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için şu konuya bakabilirsiniz.

Veya tüm bunlara kafa tutan bir tarz da oluşturabilirsiniz. Mesela Samurai Jack'i hepiniz bilirsiniz. Onun gibi grafik düzenleme programlarında geometrik şekilleri birleştirerek çizeceğiniz canlı ve cansız nesnelerle webtoon yapabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bu yazıda marifetin grafik tablette değil elde olduğunu, ucuz ve her yerde bulunabilecek malzemelerle de webtoon veya istediğiniz her türlü çizgi roman türünü çizebileceğinizi ve bunun için ne tarz yöntemler  kullanabileceğinizi ayrıntısına girmeden anlatmaya çalıştım. Unutmayın ki olay sizin yaratıcılığınızda bitiyor. Bu yöntemleri baz alarak kendi yönteminizi oluşturup çok güzel webtoonlar da çizebilirsiniz. Yeterki yazın, çizin, bir şeyler üretin...

Yorum Yaz

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

- Copyright © 2013 Webtoon TR -